OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je trošku paradox, že se s „královnou progresivního rocku“ setkáváme zároveň nad první a poslední řadovou deskou, když mezi oběma proběhlo dlouhých sedm let a zpěvačka si stačila vybrat skvělé momenty převážně na čtvrté "Královně oceánu" a následujících "Tajemstvích astrologie". Naskýtá se nám tak ovšem možnost srovnání jakým směrem se vyvíjela kariéra této bezesporu zajímavé vokalistky, jak kreativním zůstává její životní i profesní partner, klávesista Erik Norlander a jak dlouhá byla vývojová cesta jejich hudební štrapáce.
A nikterak daleko se za nimi trmácet nemusíme, protože defacto po celou doby své kariéry se dvojice drží osvědčených postupů, zaběhaných a vyzkoušených už na prvních albech, k dokonalosti posouvaných pouze milimetrovými pravítky. Novinka jde ovšem ještě dál v tom, že nepřináší zhola nic neslyšeného. Skladatelské formulky opakují již vyřčené, navíc ani silné melodie, takto jediná záchrana tuctovosti, téměř neslyšet. A na to jsme v minulosti nebyli vůbec zvyklí. Celá deska vyznívá vyčpěle, bezzubě, jako by jí chyběla energie, jako by nahrávání všechny znudilo. Žije a pracuje snad jen ženský hlas, charakteristicky zabarvený, ve hloubce klidný, ve výškách jistý a naléhavý.
Klidné intro nás uvede do děje "Heorotu" a plynule naváže na titulní kompozici nesoucí se v klasickém střednětempém duchu a disponující slušným refrénem, při kterém si ale neustále říkáte, na které desce jsem já tohle už od nich slyšel? A podobné pocity deja-vu vás neopustí po celou dobu dalšího poslechu - při rozjuchané dvojce "Encore", stavící na kytarové melodii a zasekávaném klavíru, při baladické "Before You Go" (snad alespoň ta je vcelku vydařená), akustické "The Nightingale", vypalovačce "The Beast Within You", uslzeném monumentu "Tears Of Babylon"… a tak dále, a tak podobně. Úplným šlápnutím do kravského lejna pak zůstává zařazení „klasického“ Montéra z kvartýru, tady pod názvem "Time To Say Goodbye". Uslazený a kýčovitý pokus, byť s kytarovými riffy a pochodovým tempem v závěru, tady nezachrání ani srdcerváč Mark Boals (RING OF FIRE, ex-Y.MALMSTEEN) jako pěvecký kolega.
Shrnuto, podtrženo, sečteno - LANA LANE nám vyšuměla do éteru. Kvalitní vokál sám samojediný nemůže spasit žádné dílko, to bychom měli všude tisíce geniálních alb popových zpěvaček. Cesta ven z bludného kruhu by zřejmě mohla vést přes angažmá nových spolupracovníků, případně změnu autorských postupů. Otázkou ovšem zůstává, stojí-li o jakoukoliv inovaci hlavní protagonisté této recenze, případně jejich fanoušci či vydávající firma…?
Už i LANA LANE se nám začíná nepříjemně opakovat. Klasický příběh stále stejného teamu spolupracovníků, totožných hudebních postupů, možná i únavy. V případě této pracovité zpěvačky to BOHUŽEL bolí o to více.
6 / 10
Lana Lane
- zpěv a sbor
Erik Norlander
- klávesy
Mark McCrite
- akustické, doprovodné a sólo kytary, sbor
Neil Citron
- sólové a rytmické kytary
Don Schiff
- n/s stick basa
Vinny Appice
- bubny
a hafo dalších hostů
-
1. Redemption Part I
2. Project Shangri-La
3. Before You Go
4. The Nightingale
5. The Beast Within You
6. Tears Of Babylon
7. Ebbtide
8. (Life Is) Only A Dream
9. Time To Say Goodbye
10. Redemption Part II
11. Romeo And Juliet (Bonustrack)
12. Encore
Project Shangri-La (2002)
Love Is An Illusion (Special Edition) (2001)
Ballad Collection (Special Edition) (2000)
Ballad Collection II. (2000)
Secrets Of Astrology (2000)
The Best Of Lana Lane 1995 – 1999 (1999)
Echoes From The Ocean (EP) (1999)
Queen Of The Ocean (1999)
Ballad Collection (1998)
Love Is An Illusion (Version 98) (1998)
Live in Japan (1998)
Echoes From The Garden (EP) (1998)
Garden Of The Moon (1998)
Curious Goods (1996)
Love Is An Illusion (1995)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Limb Music/SPV
Stopáž: 60:57
Produkce: Erik Norlander
Studio: The Mothership, Hollywood a The Walden West
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.